Пломба на зуб - види матеріалів і установка
26 бер 17:32 Категорію «Статті»

Тимчасова пломба і постійна - в чому відмінність?
Постійну пломбу стоматолог встановлює в порожнину зуба, що залишилася після видалення карієсу. Вона потрібна для того, щоб закривати собою чутливі тканини зуба і не давати слині і залишками їжі, а також бактеріям і мікробам потрапляти всередину. До того ж з її допомогою стоматолог-терапевт відновлює ту частину зуба, від якої довелося позбутися під час лікування. Це необхідно не тільки з естетичної точки зору, але ще й тому, що не цілісний зуб не зможе повноцінно брати участь в змиканні щелеп, а це може привести до порушення прикусу. Тому лікарю так важливо правильно обточити і відшліфувати пломбу, адже середній термін її служби - близько п'яти років.
Тимчасове пломбування, як видно з його назви, проводиться на нетривалий термін, як правило, не більше, ніж на два тижні. Воно також потрібно тоді, коли лікування зуба проходить в кілька етапів, а значить, в кілька відвідувань. Це буває тоді, коли в зубні канали потрібно на кілька днів закласти ліки, або тоді, коли лікування настільки довге, що пацієнт не може стільки часу висидіти в кріслі за один раз, або ж тоді, коли замість постійної пломби стоматолог збирається встановити пацієнту керамічну зубну вкладку, а її виготовлення відбувається в зуботехнічній лабораторії по зліпкам з обробленого зуба і займає від одного до декількох днів. У подібних випадках допомагає тимчасова пломба, вона дешевше постійної, швидше встановлюється і легко витягається, коли перестає бути потрібною. Але при цьому вона також захищає висвердлених порожнину від попадання слини, залишків їжі і бактерій.
Якими бувають постійні зубні пломби?
Постійні пломби розрізняються матеріалом, з якого вони виготовлені. Більшість матеріалів, які раніше використовувалися стоматологами для того, щоб поставити пломбу, сьогодні вже не використовуються. Це різні металеві сплави, які відійшли в минуле через свою високу теплопровідність (вони могли стати причиною перегріву пульпи), від більшості пластмас стоматологія відмовилася через їх токсичності і слабкості, багато видів цементів не використовуються через нездатність імітувати колір і щільність натурального зуба, а також через те, що вимагали ґрунтовної обточування здорових тканин.
Сучасні зубні пломби виготовляються з композитних матеріалів. І тут вони представлені двома основними різновидами - це хімічна і світлова пломби. Перша названа так, тому що для її затвердіння потрібна хімічна реакції, друга твердне під впливом спеціального синього світла, для отримання якого використовується стоматологічна лампа.
Які бувають ускладнення після установки пломби?
Найчастіша скарга пацієнтів після відвідування стоматолога - це відчуття, ніби зуб під пломбою болить. Подібні відчуття абсолютно нормальні протягом декількох годин після лікування (до 1 доби), але якщо біль не вщухає і на наступний день, то це може означати, що лікар припустився помилки, наприклад, неякісно обробив каріозну порожнину перед установкою пломби. Якщо пройшла доба, а зуб все ще болить, необхідно знову звернутися в стоматологію, можливо, доведеться зробити рентгенівський знімок і при необхідності провести повторне лікування.
Ще одна часта причина звернення до стоматолога - це ситуація, коли пломба випала. Як ми вже говорили, дані конструкції мають певний термін служби, після закінчення якого їх потрібно міняти, якщо цього не робити, вони дійсно можуть випадати. І в подібних ситуаціях головне зрозуміти, чому це сталося - бо зуб довгий час не переліковували, або ж в ньому розвинувся вторинний карієс? Що стосується свіжих пломб, то вони можуть випасти тільки в разі лікарської помилки. Тому ми радимо обирати стоматологію Dr.Nazarchuk в Тернополі.